آیا کسب و کارهای کوچک به مشاوره نیاز دارند؟

زمانی که از صاحب کسب و کار سوال می شود که “آیا به یک مشاور نیاز دارد؟”

معمولا یک پاسخ یکسان می دهند :”بستگی دارد”

 

مشاوره کسب و کارهای کوچک

این که آیا شما یک شرکت جدید را راه اندازی کرده اید و یا اینکه قصد توسعه کسب و کار فعلی را دارند؛ حضور یک مشاور مناسب می تواند یک روش مقرون به صرفه برای کسب و کارهای کوچک برای بهره گیری از دانش تخصصی باشد، اما اگر یک مشاور اشتباه استخدام کنند قطعا هزینه های زیادی را بر روی دوش آن ها می گذارد و همچنین وقت و انرژی زیادی را هدر می دهند.

بنابراین مشکل صاحبین کسب و کارهای کوچک معمولا این است که نقش مشاور را در کسب و کار خود به خوبی درک کنند و بدانند چگونه یک مشاور کسب و کار را استخدام کنند.

 

نقش مشاور در کسب و کار کوچک

مشاور کسب و کار صرفا یک متخصصی است که بیرون از سازمان شماست و برای حل یک مشکل داخلی از کمک آن فرد استفاده می کنید. مشاور خوب، دانش تخصصی بسیار خوبی دارد. یک مشاور عالی دانش ، مهارت ، تجربه و فرآیند بهبود وضعیت مشتری را برای سازمان شما به ارمغان می آورد.

بر خلاف کارمندان داخلی ، مشاوران برنامه های مستقلی دارند ، ممکن است چندین مشتری داشته باشند و براساس قرارداد / پروژه استخدام می شوند. بسته به شرکت مشاوره ، مشاوران ممکن است به تنهایی کار کنند یا ممکن است تیم خودشان را جمع کنند ، که به طور معمول شامل یک مدیر پروژه و دو تحلیلگر است.

یک مشاور می تواند در زمینه بازاریابی و توسعه فروش ، توسعه و پیشرفت کسب و کار و حتی اجرای ایده ها و توصیه های آنها یاری کند.

در تصویر زیر به فرآیند مشاوره نگاه اجمالی می اندازیم:

فرآیند مشاوره پیش از مشاور: قبل از شروع کار، شما می بایست مواردی که از یک مشاور نیاز دارید را در “تفاهم نامه مشاوره” بنویسید.

در طول مشاوره: که به طور معمول شامل کشف و یافتن، تحقیق و بررسی و ارائه نهایی توصیه ها می شود.

پس از مشاوره: ممکن است تصمیم بگیرید که تفاهم نامه خود را تمدید کنید و یا به سمت اجرا حرکت کنید.

 

چرا کسب و کارهای کوچک، مشاور استخدام می کنند

در واقع استخدام مشاوران کسب و کارهای کوچک، راهی مقرون به صرفه برای پر کردن شکاف دانش و مهارت سازمان است، و ی یا راهی برای ایجاد یک دیدگاه تازه ، هدفمند و حرفه ای برای شرکت می باشد.

در اینجا سه ​​دلیل متداول که مشتریان مرکز مشاوره دوست خوب، برای کمک به مشاوران مراجعه می کنند آورده شده است:

برای یافتن مشکل (ها): در بسیاری موارد، سازمان ممکن است “علائم” مشکل دار مانند کاهش فروش یا مسائل مربوط به جریان وجوه نقد و مدیریت داخلی را در عدم شناسایی منبع مشکل نشان دهد. در این حالت ، یک مشاور می تواند علائم موجود در عملیات شما را مشاهده کند ، برخی آزمایش ها و تحقیقات را انجام دهد و ریشه مشکل را تعیین کند.

برای ایجاد راه حل (ها): در بعضی موارد ، ممکن است شما هدفی داشته باشید که نمی توانید به آن برسید ، زیرا شکاف مهارت وجود دارد یا به این دلیل است که سازمان شما توانی انجام آن را ندارد. استخدام یک مشاور خوب می تواند در وقت و هزینه صرفه جویی کند و در نهایت به نتیجه بهتری برسد.

بهینه سازی: در برخی موارد ، شرکت شما ممکن است خیلی سریع رشد کرده باشد و می داند موارد زیادی وجود دارد که می توانستید بهتر انجام دهید ، اما حتی نمی دانید از کجا شروع کنید. یک مشاور می تواند وارد شود و دیدگاه تازه ای را به ارمغان بیاورد ، ارزیابی هر یک یا همه زمینه های تکسب و کار شما و تعیین فرایندها و رویه ها برای افزایش سطح بهره وری کمک می نماید.

آسیب شناسی بنگاه های اقتصادی

میز رایگان مشاوره ای مجموعه کسب و کار دوست خوب

مشاوران مناسب را چگونه پیدا کنیم

قراردادها بطور معمول برای مدت 3-6 ماه انجام می شود و گزینه تمدید قرارداد در صورت لزوم وجود دارد.

نکته: توافق نامه مشاوره خود را در فازهایی طراحی کنید که در روند کار شما اختلال ایجاد نکند، به گونه ای که اگر یک نتیجه بد باشد، می توانید با مشاور خود به طور دوستانه ارتباط برقرار کنید.

تعیین مدت زمان بهینه برای پروژه شما مهم است تا اطمینان حاصل شود که مشاور شما زمان کافی برای ارائه نتایج دارد و همچنین به پیشرفت به موقع کمک می کند.

یک قرارداد مشاوره معمولی شامل پارامترهای مشاوره ، نام اشخاص مسئول ، برنامه پرداخت و هر نوع تحویل و مهلت مربوطه می باشد.

چه میزان باید هزینه کنید؟

هزینه هر مشاور بستگی به میزان ارزشی که انتقال می دهد، دارد.

هزینه مشاور و یا هر پروژه کاملا وابسته به میزان توانایی و تخصص مشاور و همچنین ارزشی که در سازمان شما ایجاد می کند، دارد.

نحوه تعیین بودجه

از خود بپرسید: این فرد برای من چقدر ارزشی را ایجاد می کند؟ و: چقدر می توانم هزینه کنم؟

در اینجا سه ​​نکته برای کمک به شما در تعیین بودجه مناسب ذکر شده است:

درصد بگیرید: یک راه خوب برای تعیین بودجه مناسب برای استخدام مشاور ، تعیین آن به عنوان درصد ثابت کل هزینه ها و / یا فروش شما است. به عنوان مثال ، اگر میزان فروش ماهانه شما 10.000.000 تومان باشد ، عاقلانه نیست 5.000.000 تومان در ماه به یک مشاور پرداخت کنید. از طرف دیگر ، اگر فروش ماهیانه شما 200.000.000 تومان باشد و شما می خواهید که این تعداد به 500.000.000 تومان افزایش یابد ، پس 5.000.000تومان در ماه برای یک قرارداد 6 ماهه با یک مشاور بسیار منطقی تر به نظر می رسد.

فازبندی کنید: اگر این یک پروژه پیچیده با عدم قطعیت های زیادی است ، با تنظیم مراحل ، ریسک خود را کاهش دهید. به عنوان مثال ، اگر به دنبال طراحی مجدد تلاش های بازاریابی خود برای چندین خط محصول هستید ، شاید شما باید هر خط محصول را بطور جداگانه برنامه ریزی کنید تا اینکه به طور کلی به آن نگاه کنید. این ممکن است نه تنها هزینه های لازم برای استخدام یک مشاور را کاهش دهد بلکه نیاز کلی شما به یک مشاور را نیز کاهش می دهد. حتی شما می توانید با توجه به رویکرد مشاور برای خط تولید یک محصول، آن را یاد بگیرید و برای سایر محصولات نیز آن را پیاده سازی کنید..

با یک مشاور صحبت کنید: اغلب یک مشاور می تواند به طور رایگان با شما همکاری کند تا بتواند در تعیین دامنه و بودجه مناسب برای پروژه خود به شما کمک کند. بحث های مقدماتی شما با یک مشاور یک روش عالی برای آزمایش آن ها برای روابط کاری بالقوه شما است.

نتیجه گیری

مشاور کسب و کار کوچک می تواند با برنامه ریزی و تدوین استراتژی کسب و کار و یا حتی در برخی موارد اجرای آن به شما در اداره و مدیریت سازمان شما کمک نماید. مرکز مشاوره دوست خوب با توجه به تجربه های بسیار خوبی که در این زمینه دارد، هر روز شاهد اثرات مثبت نتایج کار خود در سازمان های کوچک است.

اما این نکته را در نظر بگیرید که همه ی مشاوان به شما کمک نخواهند کرد. باید توجه کنید که چرا به فکر استخدام مشاور هستید و تا چه مدت مایل هستید منتظر بمانید تا نتایج را مشاهده کنید ، و چقدر می توانید واقعاً بتوانید هزینه مشاوره آنها را بپردازید. سپس مشاور مناسب را پیدا کنید و آن ها را انتخاب کنید. وقتی همه اینها جمع می شوند ، خود را برای حرکت به سمت موفقیت آماده کنید.

 

آسیب شناسی بنگاه های اقتصادی

میز رایگان مشاوره ای مجموعه کسب و کار دوست خوب

پاسخی بگذارید

پست بعدی

اهمیت مشاوره ی برندسازی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط

ش مه 30 , 2020
brand-consulting